czwartek, 19 maja 2022

Z wizytą w muzeum #2

Dom Leona Wyczółkowskiego. Najpierw budynek, w którym mieści się muzeum. Otóż ten budynek powstał w latach 1899-1902. To tutaj mieli mieszkać członkowie zarządu Młynów Rothera.

Teraz twórczość Leona Wyczółkowskiego. Bydgoskie muzeum prezentuje zgromadzone eksponaty w czterech salach. Są to oczywiście obrazy Wyczółkowskiego, ale także przedmioty używane przez artystę w życiu codziennym.

Przewijają się także motywy gościeradzkie. To tam urządził swoją letnią pracownię. A mieszkając w Gościeradzu bardzo często bywał i w Bydgoszczy...

Do 4 września w Domu Leona Wyczółkowskiego można zobaczyć jeszcze wystawę czasową, a są to grafiki inspirowane twórczością oraz życiem Leona Wyczółkowskiego. Wystawa nosi tytuł "Portret wewnętrzny. Graficy - Mistrzowi na urodziny".

Miło było powłóczyć się w samotności (no prawie w samotności) po tych salach wypełnionych duchem Wyczółkowskiego i podziwiać jego obrazy. To na razie za mną. Przede mną wizyta w Gościeradzu :)18 komentarzy:

 1. przyznam szczerze nie słyszałam o tym muzeum :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak będe w Bydgoszczy to zahaczę. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przedmioty używane przez artystę, jego książki itp. bywają bardzo ciekawe i dopełniają obraz naszego wyobrażenia o twórcy...

  OdpowiedzUsuń
 4. To z pewnością bardzo ciekawe muzeum. Może uda mi się je kiedyś zwiedzić...

  OdpowiedzUsuń
 5. Dawno już nie byłam w tym muzeum. Bydgoszcz ma dużo fajnych muzeów do zwiedzenia. My też chętnie je odwiedzamy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię zwiedzać muzea ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. W tamtych rejonach jeszcze nigdy nie byłam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Miło słyszeć o takim muzeum. Będę miała je na uwadze, gdy wybiorę się do Bydgoszczy.

  OdpowiedzUsuń