czwartek, 8 września 2022

W starym kinie: Jadwiga Smosarska


Bohaterką dzisiejszego wpisu jest Jadwiga Smosarska - aktorka teatralna oraz filmowa. Jedna z największych gwiazd polskiego kina dwudziestolecia międzywojennego. W Warszawie urodziła się i zmarła, choć gdy na stolicę Polski spadały pierwsze niemieckie bomby ona wraz z mężem podążała na Litwę, by ostatecznie wyemigrować do Stanów Zjednoczonych. A tam... zajęła się pracą społeczną wśród Polonii, a także związała się z Polskim Teatrem Artystów w Nowym Jorku. Do Polski wróciła w 1970 roku, a rok później zmarła.

Dziś wspomnę o dwóch filmach, w których Jadwiga Smosarska wcieliła się w główne role.

"Jadzia"

To polska komedia pomyłek z 1936 roku w reżyserii Mieczysława Krawicza. Dwa rywalizujące ze sobą sklepy sportowe i ... koszmarna pomyłka. Jadzia Maliczówna (Jadwiga Smosarska) to urocza, pełna werwy i zawsze uśmiechnięta właścicielka jednego z tych sklepów. Jadzia Jędruszewska to pogromczyni kortów tenisowych. Jan Oksza (Aleksander Żabczyński) to właściciel konkurencyjnego sklepu sportowego. Aby przyciągnąć klientów i zostawić konkurencję w tyle do reklamowania ich rakiety tenisowej namawia ... nie tę Jadzię. 

Maliczówna szybko orientuje się w sytuacji i ... postanawia ją wykorzystać. Lepszej okazji nie będzie! Ta dziewczyna to szatan w spódnicy! Gdy bawi się z Okszą w kotka i myszkę między nimi powoli zaczyna kiełkować... miłość. 

Warto zwrócić też uwagę na piosenki przewodnie, które słyszymy w filmie. Przede wszystkim to „(Ja) Bez przerwy śmieję się” w wykonaniu Smosarskiej, ale też dwie piosenki, które wyśpiewuje Żabczyński: „Jak (cudne) drogie są wspomnienia” oraz tytułowa "Jadzia".

"Dwie Joasie"

To także film w reżyserii Mieczysława Krawicza, ale z roku 1935. Joanna to urocza dziewczyna, choć ma poważny problem. W każdej pracy (!) jej szef zakochuje się w niej! Żaden z nich nie docenia jej biegłości w pisaniu na maszynie, za to każdy z nich dostrzega jej piękną buzię i kobiece kształty. Cóż robić? Ano pozostaje użyć fortelu i swoją urodę ... schować.

Ucharakteryzowana na brzydulę Joasia idzie na rozmowę o pracę i tę pracę otrzymuje. Jak się miało później okazać tym razem było zupełnie inaczej! Tym razem to ona zakochała się w swoim pracodawcy! Tak, straciła głowę dla mecenasa Roberta Rostalskiego (Franciszek Brodniewicz), ale z jego piękną przyjaciółką nie ma szans... 

Gdy organizowany jest bal Joasia ma szansę, aby się ujawnić. Czy osiągnie swój cel? Czy ktoś jej uwierzy, że królowa balu i zahukana maszynistka to jedna i ta sama osoba?
17 komentarzy:

 1. Lubię stare kino i wymienione przez Ciebie filmy widziałam:-)
  Polecam tez "Pani minister tańczy" i "Czy Lucyna to dziewczyna?"
  jotka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jotko, te dwa filmy o których piszesz nadal przede mną :)

   Usuń
 2. Nie znam żadnego z tych filmów, ani przedstawionej aktorki. Bardziej mnie przekonuje druga propozycja pod względem fabuły, aczkolwiek nie jestem fanką tak starych filmów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. One wszystkie są typowymi komediami pomyłek i każdy z nich jest wart poznania. W każdym jest jakaś piosenka przewodnia śpiewana przez głównych bohaterów i właśnie te piosenki te filmy wyróżniają...

   Usuń
 3. Och!!! Z chęcią obejrzę oba filmy 😊!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Nazwisko jest mi znane, ale przyznam, że żadnego z filmów nie widziałam i chętnie je zobaczę, jeśli tylko gdzieś znajdę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię takie stare filmy, obejrzałabym oba polecane przez Ciebie ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znam jej. Dziękuję za przybliżenie tej postaci i zaproponowanie filmów z jej udziałem

  OdpowiedzUsuń